A vadonban kempingezve tűzre van szükség az ételek főzéséhez és sütéséhez, tűzre van szükség a kemping melegen tartásához, és tűzre van szükség a vészjelzéshez. Ezért a tűzgyújtás a vadonban való túléléshez szükséges készség, és a vadonban való túlélés képessége a tűzgyújtás képességétől függ. Természetesen sok modern módja van annak, hogy könnyen tüzet vagy tűzhelyet kapjunk. De ha ezek nélkül, hogyan lehet tüzet szerezni/ tábortüzet és tűzhelyet építeni a vadonban?
Hogyan lehet tüzet szerezni?
A gyufa és az öngyújtó természetesen a leggyorsabb és leghatékonyabb módja a tűzgyújtásnak, de hogyan lehet tüzet gyújtani, ha nincs gyufa és öngyújtó?
A következőkben néhány javaslatot és módszert adunk, hogy hogyan szerezzen tüzet a vadonban.
- Köveket ütögetni
- akkumulátor használata
- Fa fúrása/ívfúrás
- Nagyítóüveg/konvex lencse a tűzgyújtáshoz
- Rattan használata
- Kő
./strong>
Először is, a tűzrakás előtt el kell készítenünk egy taplófészket, és gyúlékony és száraz anyagokat kell használnunk a taplófészek készítéséhez. Például száraz fű, levelek, gallyak, fakéreg, száraz fű, zúzott száraz levelek, pitypangtollak, de akár késsel is kaparhatunk néhány faforgácsot száraz ágakra gyújtósként. Ha esős az idő, keressünk száraz tűzgyújtóanyagot a fák vagy sziklák alatt.
A tűlevelű fenyők szárított és lehullott termései általában gyantásak, és kiváló tűzgyújtóanyagok. Az elhalt fenyőfák csomóin gyakran található “fenyőolaj” vagy gyanta. Néha a gyantát ki lehet ásni az elhalt öreg fák gyökereiből. A nyírfakéreg még esős időben is jó tüzelőanyag, mert gyúlékony zsiradékot tartalmaz.
Ahol nincsenek fák, ott természetes tüzelőanyagok is vannak, például kötélszéna, elhalt bokrok, szárított nyálka, olajpala, olajos homok, szárított állati trágya és állati olaj. Ugyanakkor benzinhez juthatsz a nem használható autóból vagy a leszállásra kényszerült repülőgépből is.
Ha nem találsz száraz természetes gyújtóanyagot, akkor használhatod a vattát a pamutkabátban, a kötszert a gyógyszeres dobozban, a zsebben felhalmozott pelyhet stb.
A gyújtóanyagnak meg kell felelnie a szárazság, a finomság és a gyúlékonyság követelményeinek. Ezután keressen néhány száraz vékony ágat és vastag ágat az égetéshez. Ezek összegyűjtése után máris tüzet gyújtunk. Tűzgyújtáskor először gyújtsuk meg a tűzgyújtót, majd óvatosan tegyük rá a száraz gallyakat, és fújjuk bele a tűzbe, miközben lerakjuk, hogy elegendő oxigént biztosítsunk az égéshez, hogy minél hamarabb segítsük a tüzet. Égjen jól, majd tegyen rá vastag ágakat.
1. Ütőkövek
A tűzgyújtáshoz használt ütőkövek az emberiség legkorábbi tűzgyújtási módszere. E módszer használatát a kőszerszámok készítésekor keletkező szikrák jelensége ihlette. Találhatunk kemény kőzetet, amit “tűzkőnek” használhatunk, és a “tűzkövet” egy kés hátuljával vagy egy kis acéldarabbal megütögethetjük, hogy szikrák hulljanak az alapozóra. Amikor a tűzgyújtó füstölni kezd, lassan fújjuk vagy legyezzük, hogy nyílt lángot gyújtsunk.
Ha a “tűzkő” nem tud tüzet gyújtani, kereshetünk egy másik követ, és újra megpróbálhatjuk. Természetesen nem minden kő képes meggyújtani a gyújtóst. A kőből származó szikrának bizonyos hőfoknak és időtartamnak kell lennie ahhoz, hogy meggyújtsa a tűzgyújtót. Régészeti adatok szerint megállapították, hogy a tűzkő és a pirit ütögetésével keletkező szikrák képesek tüzet gyújtani. Sok táborozó ma már magnéziumrudakat hordoz magával, mert könnyen meggyújtható és könnyen hordozható.
2. Akkumulátor használata
Ha elemeket hordoz, például zseblámpát, mobiltelefon-akkumulátort. Vegye ki az akkumulátort, majd keressen vékony fémhuzalt vagy alufóliába csomagolt rágógumit. Csatlakoztassa a vékony fémhuzal mindkét végét az akkumulátor pozitív és negatív pólusához, hogy az akkumulátor rövidzárlatot okozzon, és a huzal elegendő hőt termeljen. A drót úgy fog viselkedni, mint a pirosan égő vas, és ezután meggyújtható vele a gyújtóstűz. Vagy tépje el a vékony alufóliát középen, majd csatlakoztassa a két végét az akkumulátor pozitív és negatív pólusához. Az akkumulátor rövidzárlatot fog okozni, aminek hatására az alufólia legvékonyabb része hőt termel, elégeti, majd ezt felhasználva meggyújtja a gyújtóst.
3. Fafúrás/ívfúrás
A tűzgyújtáshoz a fafúrás a legprimitívebb és leghagyományosabb módszer, így a relatív nehézség nagyobb lesz, és sok gyakorlásra lesz szükség a sikerhez. Kössünk cipőfűzőt, kötelet vagy bőrszíjat erős, száraz ágakkal vagy bambusszal, hogy íjat készítsünk. Tekerjen egy száraz fapálcát az íj köré, és forgassa meg gyorsan egy kis keményfadarabon, vagy forgassa meg kézzel. Így a folyamatos és gyors forgás és a súrlódás sok hőt fog termelni, és a fekete por megfúródik. Végül a puskapor füstölni fog és szikrákat fog generálni. Ezután óvatosan öntse a fekete port a gyújtóba, és óvatosan fújja bele a gyújtóba. , Hogy oxigént biztosítson a tűznek, hogy meggyújtsa a gyújtóst. A tűzgyújtáshoz szükséges fa megfúrása nagyon hosszú folyamat, ezért légy türelmes.
4. Nagyítóüveg/konvex lencse a tűzgyújtáshoz
Tűzgyújtáshoz bármilyen domború tükör használható, amelynek átmérője legalább két hüvelyk (például nagyító vagy távcső, illetve a fényképezőgép domború tükre). Erős napfényben a nagyítóval (domború lencsével) gyűjtse össze a napfényt egy pontra, és sugározza be az előkészített gyújtópontra, hogy a pont hőmérséklete meredeken emelkedjen, és egy időre meggyújtsa az ezen a ponton lévő gyúlékony anyagot.
Ezeken kívül gyújtson tüzet a zseblámpa fényvisszaverő táljának fókuszán, és a nap felé is lehet tüzet kapni. Jég és hó időjárás esetén a jégkockát középen vastag és vékony alakúvá is lehet feldolgozni, a domború lencse helyett. A tűzgyújtás ezen módjának a napfény előfeltételei alatt kell lennie, ezért a legjobb, ha a tüzet napközben emeljük fel. A tűzgyújtás leggyorsabb módja a nagyítóval a benzin, az alkohol és a golyók hajtóanyagának vagy gyújtózsinórjának besugárzása, amely 1-2 másodpercen belül meggyújthatja a gyújtóst.
A nagyító ráadásul a nap fókuszán keresztül világít, és a nedves vagy vízben áztatott gyufát is meggyújthatja, amely megszáradt. A nagyító fontos eszköz a gyújtogatáshoz.
5. Rattan használata
Ez a módszer ugyanaz az elv, mint amikor fát fúrunk a tűzhöz. Keress egy száraz fatörzset, hasítsd fel az egyik végén, és valamivel támaszd ki a repedést, dugaszold be a gyújtóst, majd egy két láb hosszú rattan segítségével szúrd át a gyújtóst. Hátul mindkét lábad szorosan rálépett a fatörzsre, és gyorsan ide-oda rángatta a nádat, amitől az dörzsölődött, és felhevült, majd meggyújtotta a gyújtóst.
6. A tűzkő használata
A tűzkő sok túlélő kedvenc tárgya a vadonban. Bármilyen körülmények között meggyújtható. Nedvességálló és szélálló. Egy késsel kaparj le egy kis magnéziumport, és tedd a gyújtósra. Nem kell hozzá sok. Ezután a magnéziumporra célzott késsel gyorsan kaparja le a magnéziumrudat, a keletkező szikrák meggyújthatják a gyújtóst.
7. Egyéb módszerek
Némely terepi elsősegélycsomagban lesz egy lezárt gyújtószerkezet, amelyhez néhány kanócot és tűzkövet csatoltak, vízálló szalaggal szorosan körbetekerve. Ha óvatosan csinálod, és nem teszed ki sokáig a tűznek, 400-600 tüzet tudsz vele meggyújtani.
Speciális gyújtófegyverek. Ha a magaddal hozott gyufa beázott, akkor ezzel az újonnan kitalált éremgyufával meggyújthatod. Óvatos használat esetén ez a modern gyufa 3000-szer is meggyújtható, és minden hegymászónak érdemes egyet a hátizsákjában tartania.
Villanó jelzőfényes módszer. Ha a repülőgéped, autód vagy jachtod villogó lámpákkal van felszerelve – a rendőrség gyakran használ piros villogó lámpákat vészhelyzetben -, akkor a lámpabura tetejét egy sziklán letörheted, és meggyújthatod a villogó lámpával. De tegye a szükséges módon, és vigyázzon, nehogy erdőtüzet okozzon.
Tábortűz és tűzhely építése
Sok praktikus tűzhely/kisméretű tűzhely létezik, amelyet közvetlenül főzésre lehet használni, de hogyan építsen egyet, ha nincs semmi, vagy megsérült?
→Naturehike Mini hordozható alkoholos kültéri kempingtűzhely
1. Először is győződjön meg arról, hogy lehet-e tábortüzet rakni
A vadonban nem lehet mindenhol tábortüzet rakni, mert egy kis figyelmetlenség is okozhat futótüzet. Kültéri konyha – egy 3 méter átmérőjű kör.
A kempingkályhákkal kapcsolatos első probléma a helyszín. A főzéshez elengedhetetlen a víz, ez lehet víz közelében. De ha túl közel van, akkor szennyezi a folyót, ezért a konyhát a folyótól bizonyos távolságra kell felállítani. A tűzforrás közepétől legalább 1,5 méteres körben nem szabad gyúlékony anyagokat elhelyezni.
Az égő fa tüze nemcsak pattogó hangot ad, hanem szikrák is szállnak. Egy száraz napon könnyen meggyulladhat a körülötte lévő gaz, ezért légy óvatos.
2. Ne légy türelmetlen a tábortűzrakásnál
A tábortűzrakás kezdetén nagyon nehéznek kell érezned. Túl erős a szél, vagy a fa nedves, ezért nem tudod meggyújtani. A tábortűz készítése trükköket igényel. Először is gyűjts elég fát, gyújtsd meg az újságpapírt vagy kéreget a tűzhöz, majd vezesd a finom faágakat. Ilyenkor ne aggódjon. Amikor a tűz már valóban húzódik, fokozatosan adj hozzá vastagabb ágakat. Azokon a helyeken, ahol nehéz tűzifát találni, használhatja az újságpapír-csoportot.
A tábortűz meggyújtásakor válasszon szélárnyékos helyet, és ne legyen 1-2 méterre a sátorhoz közel, hogy elkerülje a tüzet. Ha nedves vagy havas területen kell tüzet gyújtani, először kövekkel vagy fával párnázza ki a talajt.
Az égés megkönnyítése érdekében két talpfát a szélirányra merőlegesen lehet elhelyezni, és a tüzelőanyagként használt fát és a talpfákat egymás mellé, derékszögben kell elhelyezni. Ezután a fára és a fa közepére késsel és fejszével vágott vékony avar kerüljön. fát.
Végül tegyük rá a gyújtóanyagot, hogy meggyújtsuk.
A tábortűz meggyújtásához a legjobb anyag a nyírfakéreg. A nyírfakéreg olajtartalma eléri a 20-30%-ot, és még esőben is képes égni. Az ókorban fontos katonai alapanyag volt, és kényelmes fáklyaanyag volt az éjszakai hadműveletekhez. A korhadt fa, a pálmalevelek, az elhalt fű, a fenyőtű, a zuzmó, a szárított állati trágya stb. szintén jó gyújtóanyagok.
A tábortűz hőjének koncentrálása érdekében, hogy a szél ne befolyásolja a tábortűz hőjét, a tábortűz szélárnyékos oldalán ferdén két fapallót lehet ütni, és a fapallókhoz több nedves rönköt lehet kidobni, hogy szélálló visszaverő falat képezzenek.
A tábortüzeknek általában a következő típusai léteznek:
1. Dzsungel tábortűz.Fektessünk vízszintesen egy vastagabb rönköt, és átlósan helyezzünk rá néhány vékonyabb száraz rönköt, és égetés közben mozgassuk. Alkalmas téli, menedék nélküli táborozáshoz.
2. Csillag alakú tábortűz.Tegye össze 5-10 rönk egyik végét csillagszerűen, és gyújtsa meg a közepéből, majd
Az égés után tolja befelé a rönköt. Ez a fajta tábortűz nagy hőt ad, és akár néhány ember is aludhat körülötte a hóban.
3. Hosszú tábortűz.Két körülbelül emberhosszúságú rönköt használj, hogy a széllel együtt egymásra rakd, és nedves faékeket verj az oldalába, hogy a rönkök ne csússzanak le. A kétféle fa közé tegyen támasztékot, hogy az égés megkönnyítése érdekében rés maradjon. Burning time of this bonfire
Longer, almost no need to adjust, suitable for heating during winter camping.
A small campfire wwwwwwwwwwwwwwwwwwshould be burned for cooking and roasting food. Az éjszakai fűtésre szolgáló tábortűz kicsit nagyobbra éghet, és több tüzelőanyagot kell tárolni. Ezért ezt a pontot figyelembe kell venni a kemping kiválasztásakor. A tüzelőanyag kiosztásának aránya egy éjszakára az éjszaka első felének egyharmada, a második felének kétharmada.
A tábortüzeket evakuáláskor teljesen el kell oltani, különösen az erdőterületeken és a füves területeken, hogy ne okozzanak tüzet.
Összefoglaló
Azért többféleképpen is lehet tüzet szerezni és tábortüzet építeni a vadonban! Légy óvatos a tűz használatával a vadonban! Remélem, ez segít abban, hogy sokkal biztonságosabbak legyetek, és több tapasztalatot szerezhessetek a vadonban!
Kapcsolódó cikkek:
Hogyan szerezzünk vizet a vadonban?
How to choose a camping matrac/sleeping pad